Regijski parlament

Z začetkom šolskega leta se je začel tudi šolski parlament. Učenci sedmih, osmih in devetih razredov smo se skoraj vsak ponedeljek dobili v kabinetu učiteljice Valentine, kjer smo debatirali o spremembah na šoli.

Že drugo leto zapored je bila tema šolski sistemi. Lani smo spoznavali šolske sisteme v Sloveniji in drugod po svetu, letos pa je bila naša naloga nekaj spremeniti oziroma narediti. Prvo delovno soboto smo parlamentarci posvetili kreativnem preživljanju prostega časa. Igrali smo različne igre, ki smo jih nato tudi kupili. Prav tako smo želeli spremeniti urnik kosil, a se ni obnesel. Predlagali smo tudi dopisovanje s katero od mariborskih šol. Ne dolgo nazaj smo že poslali prva pisma našim dopisovalcem iz OŠ Ludivka Pliberška.

V četrtek, 14.3.2019, smo se Ajda, Karolina in jaz pod vodstvom učiteljice Valentine udeležile regijskega parlamenta v Mariboru. Zbrali smo se v sejni sobi Zavarovalnice Sava in se po uvodu razdelili v skupine. S svojim mentorjem smo se odpravili v ZPM Maribor. Posedli smo se v krog in se predstavili nato pa debatirali in delali po skupinah. Ni bilo tako kratko, kot se zdi. Po teh štirih urah dela, smo na plakat zapisali naše misli in izbrali predstavnika, ki bo ideje delil v Ljubljani. Po malici smo se odpravili nazaj v sejno sobo zavarovalnice. Vsaka skupina je nato predstavila svoje ideje in predloge, nekateri od njih pa so tudi mesec tišine, mesec objemov, mediacija, predtestna telovadba, otrok se postavi v kožo delavca,… Po končanih predstavitvah in zahvalnem govoru smo se odpravile še na zaslužen sladoled, kasneje pa nazaj domov.

Regijski parlament je bila zanimiva izkušnja, ki jo bo težko pozabiti. Če ne drugega, sem spoznala nekaj novih ljudi, med drugim tudi učenke OŠ Ludvika Pliberška in ugotovila to, da naša šola ni edina s pomanjkljivostmi. Drugače pa se splača upoštevati tale rek Lona Wattersa: “Šola je zgradba s štirimi stenami – in prihodnostjo vmes.”

cof

oznor

Lia Horvat Zupančič, 8.a

Očistimo svet

“Zemlja lahko živi brez nas, kako pa bomo mi brez nje?” Ta misel nas je spremljala, ko smo se, kot vsako leto do zdaj, tudi letos odločili organizirati čistilno akcijo.

V petek, 15. 3. 2019, smo se zjutraj, po malici, zbrali pred šolo, si nadeli gumijaste rokavice ter pričeli z delom. Razdelili smo se po razredih in krenili vsak po svoji poti. Bilo nas je veliko, zato smo pobrali ogromno odpadkov. Kot vsako leto, pa smo se lahko čudili ob misli, kaj vse ljudje odvržejo. Našli smo vse, od cigaretnih ogorkov do še polnih steklenic piva in plastičnih vrečk. Ob koncu akcije smo obhodili skoraj vso območje blizu šole.

Mislim, da je bila čistilna akcija tudi tokrat uspešna. Nabrali smo polne vreče smeti, a upamo, da jih bo naslednjič veliko manj.

Mia Miholič, 8. b