Življenje je lepo

Kje je mama?

Družine več ni,

hiša zdaj sama

v samoti stoji.

Prišel je vojak

ter jih s silo

naložil na vlak.

Po dolgi poti

so le prispeli,

ko v taborišču

so jim obleke odvzeli.

Jih čakala je

črtasta pižama,

otroci so kričali,

kje je njihova mama.

Po dnevih trpljenja,

po nočeh bedenja

ostali brez hrane,

ki življenja jih stane.

Stradali do smrti,

v taboriščih zaprti,

v plinske celice pregnani,

nekateri z vagoni odpeljani.

Otroku v srcu

ostala je praznina,

ko spoznal je,

da matere več nima.

Očeta odpeljali

so daleč stran,

otrok ostal

je čisto sam.

 

Erik Žižek, 9.b

 

Kako preživeti šolo

Zdravo,

v današnjem blogu Vam bom razkrila skrivnosti o preživetju osnovne šole. Sedaj hodim v osmi razred, torej je za mano veliko težkih, a lepih let. Iz mojih izkušenj sem ugotovila, da obstajata dve bližnjici, ki ti lahko olajšata pot. Upam, da Vam bodo nasveti v pomoč.

Kot prvo je seveda učenje. Najti moraš svoj stil, seveda pa je najboljša metoda učenje sproti. Ampak dvomim, da kdo to počne iz veselja. Nečesa, ki nas ne veseli, pa ne moremo opravljati z odliko. Zato je bolje, da izberemo sebi primernejši pristop. Vem, da se ljudje učimo z različno hitrostjo in ne moremo doseči enakih rezultatov v istem času. A to nas dela posebne.

Torej, kot sem že rekla, obstaja več načinov učenja. Nekateri si snov posnamejo in jo nato znova in znova poslušajo. Spet drugim pomaga ustvarjanje izpiskov ter miselnih vzorcev. Če želite biti uspešni, pa morate zagotovo poslušati med poukom. Tako bo več kot polovica dela že opravljena. Zelo priročno je tudi, če si snov preberemo pred spanjem, saj si takrat zapomnimo največ.

V bistvu se učenja lahko naučimo. To nas po navadi ne skrbi preveč. Več nam pomeni družba, priljubljenost ter prijateljstva. Sliši se preprosto, a veliki večini je težko navezati stik in se sporazumevati. Skrbi nas njihovo mnenje. Seveda to ni prav, ampak priznajmo si, še nikoli se nismo pogledali, ne da bi razmišljali o tem, kako nas bodo ocenili drugi. Toliko se ukvarjamo s tem, da pozabimo, kdo smo. Pri svobodi nas omejujejo pravila družbe.

Ker pa v tem blogu dajem nasvete, bom s tem nadaljevala. Ni nujno, da smo zapostavljeni, ne rabimo se skrivati za drugimi. Najboljše je, da začnemo sklepati prijateljstva. To se na prvi pogled zdi zastrašujoče, pa ni. V osnovni šoli ste obdani z vrstniki, ki se spopadajo s podobnimi težavami in si čas krajšajo z enakimi interesi. Ni tako težko stopiti do nekoga in se spoprijateljiti. Vse je v naših glavah. Zato se ne bojte postaviti zase, ponuditi nekomu roko in je sprejeti. Šola je preprosta, če jo gledaš skozi mirne oči.

Upam, da sem Vam z nasveti pomagala.

Lepo se imejte,

Mia

Ocena knjige: Sadako hoče živeti

Knjiga Sadako hoče živeti je zgodba, ki temelji na zgodbi štiriletne deklice Sadako, ki živi v Japonskem mestu Hirošimi. Dogaja se v 2. svetovni vojni. Knjigo je napisal Karl Bruckner in je ravno za to knjigo prejel največja priznanja. V njej je prepričljivo in nevsiljivo opisal ljudi in njihovo življenje nekaj dni preden je nanjo padla atomska bomba…

Knjiga me ravno ni pritegnila po zunanjosti ali naslovu ampak toliko bolj po vsebini. Na čase se vidi, da je knjiga iz leta 1961 ampak je pisateljica uporabljala dokaj moderen način pisanja. Precej dobro je tudi napisano kako je deklica popolnoma nedolžna in sploh ne ve, da je vojna. Knjiga je predstavljena tudi iz drugih stališč. Predstavljeno je življenje napadalca, ubranitelja in prebivalcev. To se mi zdi zelo dobro saj je predstavljeno trpljenje vseh treh prej naštetih.

Knjigo bi priporočala vsem, ki imajo radi zgodovinske in knjige z zgodovinskim ozadjem, najbolje pa bi bilo, da knjigo bereje tisti, ki jih ne moti star način pisanja ampak pozor! Tudi sama nisem ljubiteljica tega načina pisanja ampak verjamem, da bi bilo zanimivo branje tudi bralcem, ki imajo raje sodobne knjige. Knjiga je napisana tudi na zelo žalosten način, a navsezadnje resničen.

Če pa vam bo ta knjiga všeč pa so tukaj tudi druge knjige z zgodovinskim vsebino: Upihni luč, Košček zemlje, Tetovator iz Auschwitza, Kradljivka knjig in druge.

Kdor spričo določenih stvari                                                                                                                                                                  ne izgubi razuma,                                                                                                                                                                                     ga nima, da bi ga                                                                                                                                                                                     izgubil.

G. E. Lessing

Alina Barbarič, 7.a

 

Smo ljudje lutke?

Čeprav vedo že veliko o naši vrsti, je še vedno nekaj stvari, ki jih je treba ugotoviti. Ljudje smo skrivnostna bitja.

Ni čudno, da ima vsak človek drugačno mnenje o tebi. Na primer jaz. Nekateri mislijo, da sem sramežljiva, dokler me ne spoznajo. Drugi me imajo za odgovorno, nekateri za tečno, drugi spet za smešno, … Vsi imajo drugačno predstavo. Vsi imajo drugačne misli. Tudi jaz, tudi ti. Niti dva na tem svetu, ki ga ti prav dobro poznaš, nista enakih misli. Vsak ima tudi drugačen odgovor na vprašanje, kako je nastal človek. Jaz o tem razmišljam predvsem pred spanjem. Moja predstava je, da smo lutke. Lutke še večjih ljudi. Saj veste, kot imamo mi Barbike, imajo oni nas. Če želijo dramo, nas med seboj sprejo. Včasih, ko so žalostni, naredijo žalostne tudi nas. Če se želijo smejati, nas postavijo v smešno situacijo. Njihovo počutje izrazijo na nas. Vem, nenavadna predstava, vendar, če pomisliš, je lahko tudi smiselna. No, kakor za koga. Zanimivo je tudi, kako gledamo na enako situacijo vsi različno. Ali pa kako smo si med seboj različni, čeprav imamo obenem tudi veliko podobnosti. Vsi smo enaka vrsta. Vsi mislimo. Vsi čutimo. Vsi komuniciramo. Vsi živimo na enakem planetu. Vsi imamo enake potrebe.

Vsak človek nekaj prispeva, k razvoju, ampak vprašanje je, če nam bo to uspelo vzdržati.

Srečno,

Lia

 

 

 

 

Prehrambne navade

Živjo! Tukaj je po dolgem času en blog, v katerem bom pisala o prehrambnih navadah. Kaj so sploh prehrambne navade? Katere skupine prehrambnih navad poznamo? Kako se oblikujejo prehrambne navade? Če bi radi zvedeli več o prehrambnih navadah in dobili odgovore na ta vprašanja, si preberite ta blog.

Kaj so prehrambne navade?

To so navade: kako jemo (hitro, počasi, sede, stoje,..), kaj radi jemo (sadje, zelenjava, meso, kuhane ali ocvrte jedi,..). Te navade pa delimo na dve skupini in sicer na slabe in na dobre prehrambne navade.

Dobre in slabe prehrambne navade

Kaj so slabe prehrambne navade?

Uživanje enolične hrane, zaužitje premalo oz. preveč hrane, hitro uživanje hrane in manj kot trije obroki na dan.

Kaj so dobre prehrambne navade?

Uživanje raznolike hrane, ustrezna količina hrane, počasno uživanje hrane ter več kot trije obroki na dan.

Kako se oblikujejo prehrambne navade?

Tvoje prehrambne navade se oblikujejo na različne načine največji dejavnik na njih pa so starši npr. če so starši vegani bodo vrjetno  tudi tebe vzgajali kot vegana. Tukaj so še tudi drugi dejavniki kot so pokrajina, vera npr. Kristjani-postni dnevi, kaj je “cool” in seveda ne smemo  pozabiti na denar, nekateri si lahko privoščijo več bolše oz. zdrave hrane kot ostali, ki si tega ne morejo.

Kako dolgo bi naj potekali obroki?

Za vsak obrok si moramo vzeti čas za nekatere več za nekatere manj. Zajtrk naj bi trajal 10-15 min tako kot popoldanska in dopoldanska malica medtem ko naj bi kosilo trajalo 20-30 min tako kot večerja.

Bulimija in anoreksija

Z napačnimi prehrambnimi navadami pride tudi do bulimije in anoreksije. Bulimija je bolezen v kateri se bolniki prenajedajo in nato zaužito  hrano izbruhajo. Anoreksija pa je nasprotno od bulimije bolniki anoreksije pa pojejo premalo in preveč telovadijo v misli, da so “predebeli”.

Kakšne so vaše prehrambne navade, so dobre ali spadajo med slabše? Kdo je pri vas največji vpliv na vaše prehrambne navade?

Zara Šauperl,7.a

 

Film

Vsakdo izmed nas je v življenju že pogledal kakšen film in si o njem ustvaril svoje mnenje. Mogoče nekomu ni bilo všeč, da si film hvalil, saj njemu ni bil všeč. A s tem ni nič narobe. Vsi ljudje na svetu pač ne razmišljamo enako. Mnogim so všeč komedije, nekaterim grozljivke in drugim drame. Seveda pa nam ni všeč vsak film, ki ga pogledamo. Tudi če ima tematiko, ki nas bi uspela zanimati, mogoče ne bo postal naš najljubši film.

Pri izbiri, pa nam seveda veliko pomagajo tudi prijatelji in znanci. Če nam nekdo reče: ”Ta film moraš videti. Zelo mi je bil všeč, pogledal bi ga še enkrat.” Bomo film res pogledali in se bomo zraven zabavali, saj če nam je to on rekel, je zagotovo dober film. Ko pa nekje slišimo: ”Joj… Film, ki sem ga včeraj gledal, je bil res zelo dolgočasen in sem skoraj zaspal zraven.” Tega filma zagotovo ne bomo gledali z veseljem, saj bomo že v naprej vedeli, da je zelo dolgočasen in itak ni vreden ogleda. Malo kdo pa se bo o filmu res pozanimal. Zato moramo svoje mnenje vedno utemeljiti. Torej povedati, zakaj nam ni bil všeč in zakaj nam je bil, na primer: ”Včeraj sem gledal film in je bil res dolgočasen. Ni mi bil preveč všeč glavni igralec, ampak sem ga gledal do konca ravno zato, ker so mi povedali, da bo konec zanimiv.” In ko bomo od nekoga slišali takšno utemeljeno mnenje, bomo mogoče le pogledali, kdo pa je bil glavni igralec v filmu in kakšna je bila tema. In če bomo videli, da nam je ta igralec všeč in da vedno igra v zanimivih filmih, ki so nam všeč, bomo film mogoče pogledali, kljub mnenju, ki smo ga slišali.

Za konec svojega bloga pa vam izdam še, da sta se v letu 2018 med največje filmske uspešnice priborila filma Zvezda je rojena in Medvedek Paddington 2, ki sta bila zelo priljubljena med gledalci. Če boste ali ste filma pogledali, in vam nista bila všeč, nič za to. Tudi če sodita med najbolj priljubljene, ne pomeni, da morata biti naša najljubša. Če vas kdo vpraša, kakšen se vam je film zdel, mu povejte po resnici in svoje mnenje utemeljite, saj vas bo tako vsak razumel in ne bo prišlo do prepira.

Karolina Pernek, 8.b

 

Samo enkrat se živi

Moje ime je Erik in star sem 14 let ter obiskujem 9.b razred Osnovne šole Duplek. Za pisanje bloga sem se odločil zato, ker se mi zdi lepo, če lepe stvari deliš s svojimi prijatelji, sošolci in s tistimi, ki te poznajo preko spleta, ali pa samo bežno.

Če pa smo že pri tem, bom začel s šolskim letom 2017/18. Na 8. razred imam zelo lepe, če ne najlepše spomine, saj sem se iz dneva v dan bolj zbliževal s prijateljicami, ki so takrat obiskovale 7. razred. Skupaj smo se družili že v šoli, po pouku pa smo se včasih vsi, včasih le nekateri, skupaj sprehajali po našem lepem kraju – Dupleku. Med sprehodi smo se skoraj vedno, ko nam je zmanjkalo energije, ustavili pri našem Kremkotu, ki ima najboljše sladolede. Ko smo sladoled pojedli, smo se odpravili nazaj proti šoli, kasneje pa domov. Šola je po mojem mnenju odlična odskočna deska za celo življenje. V šoli spoznaš nove ljudi, s katerimi ustvariš močne prijateljske vezi. V osnovno šolo hodimo približno 9 let. V teh 9 letih sem si jaz osebno našel veliko oseb, katerim lahko zaupam in vem, da jim lahko povem karkoli, pa bodo to zadržali zase. Veliko vlogo pri tem imajo tudi starši, če pa že govorimo o šoli, pa imajo učitelji in razredniki največjo vlogo. Dober učitelj in razrednik je za moje pojme takšen, ki je razumevajoč, strpen, komunikativen, sproščen in kar je najpomembnejše, pravičen in pošten.

Vrnimo se nazaj na stvari, ki se tičejo  izobrazbe. Večina nas ve, da je osnovna šola obvezna, pri srednji šoli pa je nekoliko drugače, saj ni obvezna. Ko, oziroma če končaš srednjo šolo, dobiš poklic. S poklicem dobiš službo. S službo dobiš plačo, s katero se lahko preživljaš. Sebe ali svojo družino. Zato je pomembno, da hodimo v šolo, saj si dandanes brez šole – nič. Z vami naj delim misel, Lona Wattersa: “Šola je zgradba s štirimi stenami – in prihodnostjo vmes.”

Sedaj pa še nekaj o življenju. Torej, kako se življenje začne? Ko  smo bili majhni, so nam skoraj vsi govorili, da smo nastali tako, da sta se mami in ati imela rada in iz njune ljubezni si nastal/a ti. To je delno prav. Vse pa se je začelo z ljubeznijo. Ljubezni je sledilo spočetje. Takrat je bilo skorajda zagotovljeno, da se bo rodila edinstvena oseba. Vsak človek je edinstven. Približno 9 mesecev te je mama nosila pod srcem. Ko si se rodil, se je tvoje življenje nadaljevalo. Rastel si, se razvijal in odraščal v pravega človeka. Človek je po naravi socialno bitje, ki ima željo po družbi. No, to je nujno za življenje. Ko pa smo že pri družbi, pa recimo kakšno besedo o tem.

Večina od nas ima za svojo družbo rada sočloveka ali pa kakšnega hišnega ljubljenčka. Ste se kdaj vprašali, kakšno bi bilo življenje, če bi se vsako živo bitje držalo samo zase? Če se ne bi poslušali? Bilo bi obupno, vam povem. Nič ne rečem, vsak človek ima rad čas zase. Eni ga potrebujejo več, eni pač manj. Enako je v ljubezni. V zvezi potrebuje vsak izmed partnerjev čas zase, da si zbistri misli. V življenju majhen delež ljudi dela na tem, kako si bodo zgradili prihodnost. Nekateri pa se prepustijo življenju, se ne obremenjujejo s tem, saj verjamejo, da se bo vse samo uredilo. Mogoče imajo prav. Mogoče se jim bo nasmehnila sreča. Mogoče jim bo žal ali pa bodo razočarani.

Na kratko povedano, samo enkrat se živi, zato uživaj življenje, če ti gre vse super in si najsrečnejša oseba na svetu, ali pa je vsak dan tvoj najslabši dan in se počutiš, kot da si zguba.

Erik Žižek, 9.b

Legende o Dupleku

Vsak kraj ima svoje legende, nekatere so bolj, nekatere pa so malo manj zanimive. Po mojem mnenju ima Duplek dve zelo zanimivi legendi in odločila sem se, da vam ju bom podrobneje opisala. Upam, da vam bo všeč.

1. Čarovnice:

Ob besedi čarovnica se danes spomnimo le pravljičnega lika, hudobne ženske ali maske s pustnih karnevalov. Iz številnih starih zapisov in zgodovinskih dokumentov pa izvemo veliko več.
Samo v Dupleku (natančneje na Vurberku) je v času čarovništva med 15. in 18. st. na čarovništvo bilo obtoženih kar 500 ljudi, od tega 341 žensk. V Evropi in po svetu pa več milijonov ljudi.
Mračni srednji vek je bil vseskozi zaznamovan z različnimi boleznimi, kugo, divjale so vojne, pustošile so lakota in naravne katastrofe. Ljudje so vzroke za vse to pripisovali hudiču in njegovim pomočnikom na Zemlji, čarovnicam, tako imenovanim “satanskim nevestam”.
Za sum so zadostovale že vaške govorice. Vsako bolezen, neprijetnost ali nenadno smrt bližnjega so ljudje pripisali uroku. Čarovništva so lahko bili osumljeni praktično vsi in tako postali “krivi” za razne nesreče, pogin sosedovih kokoši ali ljubezensko čaranje.
Čarovnice so zažigali na grmadah, nam najbližja je na Vurberku, ki je zdaj znana kot nekakšna znamenitost Dupleka. Na slovenskem je v tistem času bilo postavljenih okoli 110 grmad. Če obtoženka ni priznala, da je čarovnica, so nad njo izvedli tako imenovano čarovniško kopel. Čarovnico so zaprli v kletko, ki je na spodnjem delu bila obtežena s kamni, kletko so nato potisnili v vodo. In če se je žrtev rešila, je bila čarovnica in so jo obglavili ali zažgali. V nasprotnem primeru pa je kletka potonila in čez določen čas so kletko potegnili iz vode in truplo pokopali. Vodne kopeli so izvajali na vodnem stolpu na Lentu. Na Štajerskem je bil pogosto uporabljen tudi čarovniški stol, namenjen predvsem dolgotrajnemu mučenju. Npr. obtoženo Marino Vukinec iz Hrastovca so mučili kar 48 ur preden je izdihnila.
Leta 1585 je na Vurberku bila obtožena Marjeta Vilham, ki je priznala, da so čarovnice na pepelnični večer uporabljale za čaranje kokošje perje in kamne, pomešane z vodo. Letele so na metlah skupaj s hudičem. Izid procesa pa ni znan.

2. Kresnik:
Legenda pravi, da je Kresnik bil mlad kraljevič, povezan z ognjem (kresom in kresovanjem), svetlobo in rodovitnostjo. Ob rojstvu je imel na telesu odtise konjskih kopit, bil je devetkrat krščen, kar je morebiti prispodoba devetega brata. V evropskih pravljicah je takšnim izrednim otrokom bila dodeljena vloga ubijalca zmajev.
Kresnik je prebival na gori, kjer je ob vodnjaku raslo drevo z zlatimi jabolki, ki so prinašala zdravje, srečo in bogastvo. Po nebu se je vozil v zlati kočiji s konjsko vprego, imel je sestro in brata, znal se je spreminjati v vse stvari in živali. Varoval ga je pes čuvaj s štirimi očmi. Pred spopadom si je Kresnik nadel kamnito obleko. Kamen, zlasti gorski kristal, je bil po starih indoevropskih predstavah snov, iz katere je bil narejen nebesni obok, po tej analogiji je Kresnik nosil nebesno oblačilo.
Kresnikova dejanja: ugrabitev zlate krone kačje kraljice, osvoboditev gradu iz objema velike kače, ki je prišla iz močvirja prek Drave, rešitev žene Alenčice iz jetništva in črede ugrabljenih krav iz podzemske votline,…

Upam, da ste ob branju uživali, in da ste izvedeli kaj novega.

  Ema Bračko, 8.b

 

Ocena knjige : Silvestrski poljub smrti

Silvestrski poljub smrti

Založba: Karantanija
Avtor: Ivan Sivec
Ilustriral: Uroš Hrovat

Ivan Sivec je zelo znan slovenski pisatelj, ki je prejel že mnogo nagrad za svoja dela. Knjiga Silvestrski poljub je resnična grozljivka, ki govori o družini Erjavec, ki se skupaj z družino prijatelja Mažija odpravijo silvestrovat v hribe. Toda namesto, da se predajo snežnim radostim in zabavi v koči, se jih vseh devet zaradi agregata, ki daje elektriko, hudo zastrupi z ogljikovim monoksidom (CO). Njihovo silvestrovanje na Veliki planini se kljub smešnim prigodam hitro spremeni v resno situacijo in reševanje družine. Bo sploh kdo od njih preživel ali pa so prav vsi zapisani – smrti?

To knjigo priporočam vsem, ki radi berejo resnične grozljivke, ki vsebujejo pomembno sporočilo, a kljub temu imajo kar nekaj smešnih dogodkov. Ta zbirka (Srečna družina), kot tudi knjiga (Silvestrski poljub smrti) sta obe napisani zelo zanimivo za branje najstnikom kot tudi ostalim.

Moj trenuten cilj je, da preberem vse knjige iz te zbirke, saj je res zanimiva.

Tia Heler, 8. a

Ocena knjige Ognjeno srce

Ognjeno srce je knjiga, ki sem jo prebrala med počitnicami in mi je bila zelo všeč. Knjiga je napisana po resničnih dogodkih, ki jih je doživljala pisateljica knjige Senait G. Mehari.

Založba: Učila international

Avtor: Senait Ghebrehiwet  Mehari

Prevod: Maruša Mugerli Lavrenčič

Leto izdaje: 2005

Senait je nemška pevka, ki se je rodila 3.decembra 1974 v Eritreji. Knjiga govori o njenem otroštvu, ki ga je preživela v dobrih in slabih trenutkih. Kot 6 letna punčka se je pridružila Eritrejski osvobodilni fronti in tako postala mlada vojakinja.

To knjigo bi priporočala vsem, ki radi berejo dolge romane z veliko zapleti ter biografijo. Je knjiga, ki ti da misliti in ti odpre drug pogled na svet.

Zara Šauperl,7.a