V ponedeljek, 16. 11. 2020, smo se učenci devetih razredov udeležili virtualnega kariernega sejma. Na njihovi spletni strani smo si lahko ogledali opise in videe najrazličnejših šol in njihovih programov, pogledali poklice prihodnosti in raznovrstne interesne dejavnosti, ki jih lahko obiskuješ po končanem pouku.
Zelo zanimivo je bilo to, da smo se preko spletne klepetalnice imeli možnost pogovarjati z ljudmi različnih ter razburljivih poklicev in z dijaki srednjih šol. Tako smo jim lahko zastavili vprašanja, ki so nas zanimala. Tudi učiteljem, dijakom in svetovalnim delavkam drugih šol smo imeli možnost zastaviti vprašanja o stvareh, ki so nas zanimala glede njihove šole, npr. mene je zanimalo, kako je glede vpisa na gimnazijo, kakšne so omejitve in kakšne ocene in rezultate je potrebno dosegati za štipendijo. Na vsa vprašanja sem tudi dobila odgovore, s katerimi sem bila več kot zadovoljna. Zdaj me sploh ni več tako strah trenutka, ko se bom morala odločiti in vpisati na srednjo šolo, saj mi je ta sejem s svojo vsebino neverjetno pomagal z odločitvijo.
Seveda pa ni manjkalo zanimivih, zabavnih in poučnih vsebin. Lahko si videl vse, od kuharskih oddaj do raznoraznih kemijskih eksperimentov in predstavitev jezikov. Tudi sama sem si ogledala eksperimentiranje. Bil je zelo zanimiv poskus.
Na koncu kariernega sejma sem seveda svojo odločitev predebatirala s starši. Povedala in predstavila sem jima vse, kar sem se naučila o moji izbrani šoli. Starša sta mi rekla, da jima je šola zelo všeč, saj smo se o njej že pogovarjali pred kariernim sejmom in sta o njej vedela že veliko podrobnosti. Dodala pa sta še, da je moja odločitev na katero šolo se bom vpisala in da me bosta pri tem tudi podpirala, če je to tisto, kar si zares želim.
Tudi sama bi to svetovala drugim. Vpišite se na tisto srednjo šolo, katera vas veseli in veste, da želite to delo opravljati do konca življenja oz. upokojitve. Nikoli ne poslušajte drugih, saj boste to odločitev na koncu obžalovali. Predstavljajte si, kako je življenje lažje, če celo življenje opravljamo delo, ki ga imamo iz srca radi in nas radosti, kot pa če celo življenje opravljamo delo, ki ga ne maramo in nas dolgočasi. Karierni sejem nam je zagotovo bil zelo v pomoč pri spoznavanju šol in tega, kaj bi radi počeli v življenju in na koncu tudi pri spoznavanju samega sebe, saj smo se morali res poglobiti sami vase in razmisliti, kaj je tisto, kar nas v življenju resnično osrečuje.
Tia, 9. b