Sklepam, da marsikoga zanima, kako je biti najstarejši razred na šoli. Velikokrat kdo vpraša, ali je deveti razred težak in če se je treba učiti veliko, kako je z valeto in vpisi naprej. Na podobna vprašanja bom danes tudi odgovorila.
Za začetek naj vam povem, da 9. razred ni nič kaj drugačen od ostalih. Tako kot v 7. in 8. se moraš truditi z učenjem, saj se zaključene ocene štejejo za vpise na srednjo šolo. V sedmem razredu jih lahko zbereš 55, v osmem 65 in v devetem 55 – te točke dobiš s seštevanjem zaključnih ocen. Učenja ni kaj veliko, niti kaj manj, kot ste navajeni v nižjih razredih, vendar, če želiš lepe ocene, se boš moral potruditi. Srednjo šolo si izbereš na podlagi tvojih ciljev, ki jih želiš doseči in tega, kaj želiš v življenju početi. Morda še do vpisov, ki so marca, ne boš prepričan, če si to res želiš, vendar vedi, da si lahko še vedno premisliš (se prepišeš na drugo šolo).
Učitelji postanejo dosti bolj razumevajoči, razen če pri njihovi uri veliko manjkaš. Imaš tudi privilegije, katerim mlajši ne morejo nasprotovati, npr. sedenje v zadnji vrsti avtobusa ter prehitevanje dolge vrste pri kosilu, če te le nihče ne zasači.
Moj najljubši del tega razreda je seveda valeta in pa organiziranje plesov – diskov. To ti vzame zajeten kup časa, vendar si po celotni organizaciji navdušen nad samim izidom vsega. Čeprav nam valeta zaradi virusa odpade, smo priprave začeli že januarja. Nihče se nikoli ni strinjal z vsem oziroma vsak je imel svoje ideje in tako smo se vsakih nekaj tednov skregali ter ugotovili, da so ideje skupaj še boljše. Izbrati si je treba temo in program, ki ne bo spraznil staršem denarnic. Tukaj pridejo na vrsto razna zbiranja denarja oziroma sredstev, ki bi jih potrebovali. Če ne drugega, s tem zmanjšate stroške za majice ali pa zaključni izlet.
Ko bo šolskega leta konec, si boste želeli vse še enkrat ponoviti. Morda se vam zdaj zdi to zelo daleč, ampak mine 2-krat hitreje, kot misliš, da bo trajalo.
Lia,9.a