Spet smo v novem šolskem letu in začeli bomo s slovenščino.
Slovenščina mi je zelo pomembna, saj je moj materni jezik in je prvi jezik, ki sem se ga naučila. Veliko mi pomeni, saj je zelo pomembna, ker jo govorimo samo v eni državi in moramo ohraniti jezik. Imam pa težave s slovenščino, ker velikokrat govorim po domače. Mislim, da slovenščina ni dovolj cenjena, saj določene besede zamenjujemo s tujimi. Sama bi to popravila tako, da bi čim več govorila pravilno slovensko in ne bi govorila po domače. Mislim, da je tudi težava s slovenščino, ko pridejo tujci živet v Slovenijo in imajo težave z jezikom, saj je slovenščina zahtevna za tujce.
Upam, da slovenščine ne bom nikoli zanemarjala.
Lara Klemenčič, 9.a
Slovenščina je moj materni jezik in mi je kar všeč, saj ga izven Slovenije redko kdo govori, poleg tega pa sem zelo hvaležna, da lahko svoj materni jezik uporabljam povsod po Sloveniji, saj se tudi zdaj včasih zmedem pri kakšnem stavku, torej si ne morem predstavljati, da državni jezik ne bi bil moj prvi jezik. Največ težav imam, ko pozabim, kako se določeni besedi reče in se mi zdi, da se to lahko edino popravi z več branja. Slovenščina se mi ne zdi ravno cenjen jezik, ker zdaj mnogo več ljudi (z mano vred) uporablja angleščino med pogovori in to ne samo preko sporočil. Sama bi lahko prispevala k lepšemu jeziku, če bi med pogovori manj uporabljala angleške besede ali slovenske krajšave.
Tia Heler, 9.a
Slovenščina, moja materinščina, mi pomeni nit, ki nas vse povezuje in nam omogoča da se pogovarjamo in razumemo drug drugega. Pomembno je, da lahko komuniciramo in hkrati vemo, o čem govorimo, se zavedamo pomena besed. Velikokrat mi težave delajo daljše, bolj strokovne besede ter njihov zapis. V Sloveniji je slovenščina, vsaj po mojem mnenju, dokaj cenjena, čeprav dandanes knjižne besede velikokrat zamenjajo tuje. Zato je pomembno, da naš jezik ohranjamo. Mi sami lahko k temu pripomoremo s knjižnim govorom ter obujanjem starih narečij.
Mia, 9. b
S šolskimi Koraki v nov dan…