Intervju z g. Martinom Tomažinom

Ko smo bili na ekskurziji na Pop TV-ju, sem imela tudi intervju z raziskovalnim novinarjem Martinom Tomažinom.

1. Kaj se zgodi z novinarjem, ko se odpravi na nevaren teren? Se je vam to že zgodilo? Kje je nevarno snemati?
Moraš biti zelo previden, saj jih je zelo veliko. Ja, se mi je in to takrat, ko se bili leta 2012 v Ljubljani in v Mariboru protesti. Zelo nevarno je tudi snemati na avtocesti, kjer se avtomobili zelo hitro vozijo. Pa tudi v predorih, kjer se moramo prej zmeniti z DARS-om. In seveda tudi na gradbiščih.

2. Vas je kdaj strah, ko greste kam?
Jaz sem tak človek, da me načeloma ni strah iti kam, mogoče si kdaj kam ne želim iti, ali kakšne neprijetne teme ne želim obravnavati. Grozno je snemati takšne teme, ko nekdo umre ali kaj podobno tragičnega.

3. Kakšen je vaš delovnik?
Moj delovnik se začne okoli devetih, pol desetih. V službi smo do nekje sedmih. Delamo pa prvi teden 5 dni, drugi tudi, nato delamo 7 dni in za tem smo ponavadi 7 dni prosti. Saj se nam, novinarjem, nabere zelo dosti ur.

4. Koliko ljudi pa ponavadi snema eno oddajo, vključno z voditelji?
Za oddajo 24 ur nas je v redakciji okoli 20 novinarjev, ampak delamo različno. Včasih nas je v službi 15, včasih pa 5. Potem sta še tukaj 2 voditelja, približno 5 ljudi v režiji, … Vse skupaj pa se že lahko približa številki 100.

5. Vas je že kdaj kdo tožil zaradi kakšne trditve ali novice, o kateri ste poročali?
Ne, tožili me še niso.

6. Kako se razumete z novinarji drugih TV hiš?
Razumemo se dobro. Med sabo se poznamo in se tudi večkrat na terenu ‘pohecamo’.

7. Kaj vas je navdihnilo za vaš poklic?
Mogoče radovednost. Začel pa sem s tem poklicem, ko sem končal s srednjo šolo in to čisto naključno.

8. Kako lahko nekdo postane novinar?
Novinarstvo je pravzaprav obrt, saj se ga lahko sam naučiš, obstaja pa tudi šola za to. Moraš se znati obnašati in obstajajo neke zakonitosti glede televizijskega dela.

9. S čim se ukvarjate v prostem času?
Rad smučam, kolesarim, igram tenis, … Veliko vrst športa, rad pa tudi potujem.

10. Kakšni so vaši načrti za prihodnost?
Za enkrat bom še vztrajal tukaj. (smeh)

11. Vedno ste tako urejeni. Kdo skrbi za vaš videz?
Za videz skrbijo stilisti.

12. Kako dolgo pa potrebujete z ličenje? Se naličijo tudi moški?
Ja, tudi moški se naličijo, da na televiziji izgledajo normalno. Za to potrebujejo okoli 5 minut, ženske pa tudi okoli pol ure.

Tomažin

Hvala g. Martinu za deljenje majhnih skrivnosti in nepozaben izlet na Pop TV.

Žana Ivana Halužan Sagadin, 6. b