Intervju z gospodom Janijem Muhičem

Jani Muhič je voditelj oddaje 24 ur na Pop TV. Ko smo obiskali POP TV, sem se z njim pogovarjala o novinarstvu in delu na televiziji.

1. Kako je biti znan v našem prostoru? Vas to v vsakdanjem življenju ovira ali vam morda kakšno stvar olajša?
Olajša malokaj, ovira pa mogoče to, da si moraš vzeti čas, ko greš v trgovino, saj te večkrat kdo kaj vpraša.

2. Kakšne so lastnosti dobrega novinarja, voditelja,urednika?
Mora razmišljati s svojo glavo in predvsem vedeti, kaj bi zanimalo ljudi. Sam mora poiskati svoje zgodbe, ki so zanimive in jih jasno predstaviti ljudem.

3. Ali pri raziskovanju in pripravi novic izveste tudi kaj, česar ne smete objaviti v javnosti?
Ne gre za to, da ne smemo. Gre za to, da morajo biti podatki temeljito preverjeni in moraš zaupati osebi, ki ti je novico povedala.

4. Na kakšen način pa izveste novice? Vam kdo pove ali iščete na internetu?
Veliko novic prinesejo novinarji, ki imajo svoje vire. Te vire pokličejo in ti jim na primer povedo, da se pripravlja neka določena sprememba v zakonu. Včasih pokličejo same inštitucije in nam sporočijo novico, včasih pripravijo novinarske konference in tam povedo, kar želijo povedati. Veliko zgodb prinesejo novinarji, zgodi pa se tudi, da ljudje sami pokličejo.

20160421_153032

5. Kdo pa vse gre z novinarjem na teren?
Po navadi gre z novinarjem snemalna ekipa. To sestavljajo snemalec, novinar in asistent, ki skrbi za ton in svetlobo.

6. Vas je že kdo tožil zaradi kakšne trditve ali novice, o kateri ste poročali?
Tožili me še niso, so pa me že, dvakrat se mi zdi, prijavili na novinarsko častno razsodišče v okviru društva novinarjev Slovenije, kjer so tisti, o katerih sem poročal, presodili, da sem naredil napako, ker sem to javno povedal. In nato je novinarsko častno razsodišče določilo ali sem ravnal prav ali narobe. Mislim, da do zdaj še ni nobeden zmagal.

7. S kom najraje sodelujete v službi?
Z vsemi rad delam, ampak vsi smo ljudje in včasih ima kdo slab dan in z njim ni zabavno delati, priznam. Se pa sicer vsi dobro razumemo.

20160421_151632

8. Ko vas gledamo po televiziji, ste vedno dobre volje. Ali je težko kazati vesel obraz tudi takrat, ko niste najboljše volje?
Predstavljajte si, ko se morate na silo nasmejati. Ni ravno zabavno, ampak to je moja služba in moram pozabiti vse težave in skrbi, preden stopim pred kamero. Samo tako si lahko profesionalec.

9. Kaj se zgodi potem, ko kaj narobe preberete iz ekrana?
Jezen sem sam nase. Po navadi mi še urednik v slušalko pove: “Tole pa nisi prav povedal!” In tako se učim iz napak učim, da je naslednjič ne bom ponovil.

10. Kako dolgo in kako se pa pripravljate na posamezno oddajo?
Voditelji pridejo v službo nekje do dveh, okoli dvanajstih, pol enih. Takrat že prvi novinarji prihajajo iz terena. Ob dveh imamo redakcijski sestanek, tam novinarji povedo, kaj se je zgodilo, kaj imajo posneto in kaj še potrebujejo. Nato se skupaj dogovorimo, kaj še res potrebujemo in vse pregledamo. Nekateri novinarji se nato vrnejo na teren, drugi pa začnejo pisati zgodbe in napovedi za voditelje. Uredniki, novinarji in voditelji nato preverimo te stvari, preoblikujemo, postavimo tako, da se povezujejo in take reči. Priprave na oddajo trajajo nekje od dveh pa vse od zadnje minute. Včasih se pa kaj spreminja tudi med samo oddajo.

11. Kaj pa se zgodi z novinarjem, ki zamudi v službo?
Za kazen dela celo soboto in nedeljo. (smeh) Ne, sej se šalim. Načeloma se to redkokdaj zgodi, so pa eni, ki skoraj vedno zamujajo po 5 ali 10 minut. Se pa lahko potem odkupijo s kakšno dobro novico.

Gospodu Janiju Muhiču se iskreno zahvaljujemo za vse odgovore in mu še naprej želimo veliko uspeha.

Žana Ivana Halužan Sagadin, 6.b