Temačna skrivnost Povodnega moža

Nekoč v daljno mesto,
daleč čez zvijajočo se cesto,
prišel je mož,
z ogromnim šopkom rož.

Zasijal je v noči,
v obleki sijoči.
Z pogledom dotaknil se vsake od njih,
ni bilo dekleta ki ji ne bi zastal dih.

Vse tisto noč imele so željo,
neizmerno željo da jih opazi,
vsaka plan kako ga bo zapeljala,
in ga z nasmehom domov odpeljala.

A njega hladnokrvneža,
ponudba nobena ni ganila.
Na očeh le Urško je imel,
je z njo je plesati hotel.

Uršika pa v kotu sama,
v mini krilu stala je,
on bil ji je omama,
le njega želelo je srce.

Njegovo ime želela je spoznati,
ga v svoj krog prijateljev dodati.
Hotela je da skupaj sta,
da se nikdar ne ločita.

Se mož le opogumil je,
je stopil tja do Uršike,
ji nežno roko je prijel,
in jo na plesišče zavrtel.

Vrtela sta se in vrtela,
nakar je Urška omedlela.
Ustavilo se ji je srce,
zbuditi je ni mogel več nihče.

Mož takoj izginil je,
v megli se razblinil je.
In se zdaj nihče ne ve,
zakaj Urški ustavil je srce.

Ajda Rojko, 8.a

Božiček za en dan

Vsi smo veseli božiča, kajne? Vsi nestrpno odštevamo dneve, vsak dan v pričakovanju odpremo novo okence v adventnem koledarju in razmišljamo o vseh velikih darilih, ki nas bodo pričakale pod božičnim drevesom. Ampak mnoge družine s strahom odštevajo čas do božiča. Sprašujejo se, kako naj kupijo darila, ko pa nimajo niti za hrano. Zato smo že tretje leto učenci in naši starši priskočili na pomoč, kolikor je v naši moči. Že tretje leto namreč sodelujemo v dobrodelni akciji Božiček za en dan.

Vsak razred na šoli je dobil ‘svojega otroka’. Otroci, ki smo jih dobili, so bili približno naših let, zato smo se lahko lažje odločili kaj mu/ji bomo prinesli, tudi na podlagi naših interesov. Vsak učenec je v šolo prinesel majhno pozornost. Vsa manjša darilca so se kasneje združila v eno veliko. Darila smo nato okrasili, jih opremili z imenom prejemnika in jih oddali učiteljici Valentini Gaberšek Jančič, ki je bila kot vsa leta organizatorka te akcije.

Menim, da je akcija Božiček za en dan prečudovita. Ima prelep namen, in dejstvo, da lahko pomaga vsak od nas, je krasno. Upam, da se ta akcija ne bo zavrgla in bomo v njej sodelovali še nadaljna leta, ker z vsako malenkostjo, ki jo prispevamo, otroku polepšamo božič.

Ajda Rojko, 8.a