Projekt Pasavček

Tudi letos smo otroci in učitelji šole Duplek sodelovali v projektu Red je vedno pas pripet.

V ponedeljek popoldan smo s starši imeli v šoli zaključno prireditev z delavnicami. Obiskali so nas gasilci iz Dvorjan, reševalec in policistka. Z učiteljico Ines smo na igrišču za košarko imeli prometni poligon Človek ne jezi se s policistom. Kocka je bila res velika. Nato smo šli pred šolo, tam nas je čakal reševalec. Najprej nam je nekaj povedal o njegovem delu in preizkusil sireno. Ponudil nam je injekcijo brez igel. Reševalcu je zazvonil telefon. Poklicali so ga na nujno vožnjo. Odpeljati je moral dojenčka v Ljubljano. Predstavili so se nam še gasilci. Sedeli smo lahko v gasilskem avtomobilu. Gasilec pa nam je dovolil tudi škropiti vodo z gasilsko cevjo po travi. Naš hišnik Igor bo zelo vesel, saj bo trava zelo hitro in lepo rastla. Bil je zelo lep in poučen dan.

Se vidimo spet drugo leto v projektu Pasavček in ne pozabite: Red je vedno pas pripet!

Teja Pivec, 2. a

Pasavček

Pasavček je povezan z živaljo pasavec. Pripasani moramo biti na krajših in daljših poteh. Pripenjamo se ne zaradi tega, ker nas lahko ustavijo policisti, ampak zaradi svoje osebne varnosti.

Ko se rodimo, imamo otroški sedež po imenu jajčka ali pa lupinica. Naši sedeži so vedno večji, ker tudi mi rastemo. Pomembno je, da so dobro pripeti na sedež avtomobila. Brez otroškega sedeža se lahko mirno podamo na pot, ko smo dovolj veliki. Naša višina mora biti 150 cm in stari moramo biti dvanajst ali več let. Zelo pomembno je tudi pripenjanje. Ko smo majhni, nas mora pripeti odrasla oseba. Pas mora pripeti v luknjo in ga poravnati, mora ga tudi zategniti. Pasavček pa se imenuje zato, ker ima žival pasavec tako močan oklep, ki ga ščiti kot naši sedeži v avtomobilu.

Letos smo na naši šoli OŠ Duplek sodelovali v projektu in izpolnjevali plakat s praznimi prostorčki. Ko smo bili pripasani v sedežu, se je na plakat stisnila štampiljka. Plakat je bil hitro izpolnjen. Ko smo vse zapolnili, smo dobili tudi nagrado – ravnilo s pasavčkom na vrhu in list z razpredelnico! Narisali smo tudi risbo pasavčka.

Neža Lonec, 3.a